Kontakt os døgnet rundt på  Tlf: 6915 6171

Køge Fælles Jord

Billede af koordinator for Køge Fælles Jord, Marianne Mark

Nomineret til ILoveKøge-prisen: Køge Fælles Jord – genopbygning af både jord og mennesker

På et stykke land lige der hvor Køge By begynder og ender, arbejder foreningen Køge Fælles Jord med fremtidens bæredygtige livsformer. Her er der fokus på menneskets og naturens positive indvirkning på hinanden. Der er etableret en række haver og dyrkningsområder, hvor foreningens medlemmer arbejder med genopbygning af jorden og genopbygningen af mennesket.

”Vi er et arbejdende og socialt fællesskab, der ønsker at forandre den måde, vi er i verden på. Og vi går meget praktisk til værks. Vi er et LAND center, og vores haver dyrkes efter permakulturelle principper, som går ud på, at vi dyrker egne afgrøder på naturens vilkår. Det vil sige, vi bruger naturens egne økosystemer, så naturressourcerne og jordens frugtbarhed genopbygges”, fortæller foreningens koordinator Marianne Mark – og fortsætter:

”På Køge Fælles Jord udbyder vi internationalt certificerede kurser i design af permakultur. Vi arbejder i det hele taget meget med formidling til fagprofessionelle, som kan få lov at se principperne anvendt i større skala end i de bittesmå urban-gardens, der findes i storbyerne”.

Bæredygtig trivsel 

Arbejdet med jorden handler samtidigt om trivsel hos mennesker. I samarbejde med Holbæk Sygehus bliver terapihaven bl.a. brugt til naturterapi og kurser i mindfulness for sygemeldte fra Køge Jobcenter.

”Der ligger på en eller anden måde noget urkraft gemt i jorden. Og jeg har erfaret, at når vi arbejder fysisk med genopbygning af jorden under vores fødder og naturen omkring os, sker der samtidig en genopbygning af de mennesker, der er med. Og det er jo vanvittigt interessant”, understreger Marianne med et smil.

Fremtidens livsstil findes nu i Køge

I samarbejde med blandt andre Københavns Universitet og Køge Kommunes Grøn Omstilling fungerer Køge Fælles Jord også som Living Lab i et forskningsprojekt for fremtidens bæredygtige byggemetoder og CO2-lagrende fødevareproduktion. Til foråret forventer man i den forbindelse at påbegynde et byggeri af en helt ny lille bydel: Tiny Varigheden – med 11 såkaldte tiny huse og et fælles demonstrationshus.

”Livsstilen og byggeriet i Tiny Varigheden skal være et bud på fremtidens respektfulde måde at leve på med omtanke. Vi vil vise, hvordan man kan modvirke klimaforandringer, øge biodiversiteten og bygge huse af natur- og genbrugsmaterialer, der i princippet kan pløjes i jorden efter endt brug,” siger Marianne og afslutter:

”Køge har givet os et rigtigt godt udgangspunkt for vores visioner. Det er en gammel handelsby i en spændende udvikling, med mange progressive aktører, der tør prøve at gå nye veje. Og så ligger vi jo med nem adgang i forhold til både den kollektive trafik og privat transport, så folk fra hele landet har mulighed for at kigge forbi og blive inspireret.”